A hatástalan védőoltások egyik fő oka

Milyen hatással van a cirkovírus a paramyxovírus elleni vakcinázásra?

*

A néhány évtizede kialakult galamb cirkovírus folyamatos veszélyt jelent a galambállományunkra. Az egy évnél fiatalabb galambok, különösen a 4 hónaposnál fiatalabbak, nagyon fogékonyak a cirkovírus fertőzésre.

A vírus ürülékkel, fertőzött élelemmel vagy vízzel, esetleg belégzéssel terjed. A tojáson keresztül történő átvitel is lehetséges.

Ha a galamb megfertőződött, a cirkovírus elsősorban azokat a szerveket támadja meg, amelyek az immunrendszert alkotják, és amelyek nagyon fontosak az ellenállóképesség kialakításához. Ha az immunrendszer károsodik, a galamb még a leggyakoribb és “legártalmatlanabb” fertőzésekkel szemben sem képes megfelelő ellenállásra, és lehetséges, hogy nem tud ellenük védettséget sem kialakítani.

A még fészekben lévő fiatal galambok, amelyek megfertőződnek, lesoványodnak és el is pusztulhatnak. Jellemző tünetek: letargia, étvágytalanság, lesoványodás, hasmenés, légzési problémák.

A vírus, mivel megtámadja az immunrendszert, utat nyit másodlagos fertőzésnek. Ezek milyenségétől és a galamb pillanatnyi életkorától függ, hogy a galamb súlyosan vagy csak enyhén beteg lesz.

Nem ritkán tollfejlődési zavarok is jelentkezhetnek.

A cirkovírus sajnos nagyon stabil a környezetben, pl. 15 percig ellenáll akár 75°C-os hőmérsékletnek is. Mivel ellenálló vírus, a dúc mentesítése nehéz feladat, kifejezetten vírusellenes fertőtlenítő szerekkel sikerülhet csak.

Mindez a paramyxo betegség elleni védőoltás szempontjából fontos.

Amint már említettük a cikkben, a vírus különösen azokat a szerveket támadja meg, amelyek nagyon fontosak a jó és erős immunitás kialakításához. Ha ez az immunitás csődöt mond, a galambok elpusztulhatnak bármilyen banális fertőzés miatt. De ez egyben azt is jelenti, hogy a galambok egy cirkovírus fertőzés után, mivel blokkolva van az immunrendszerük, nem tudnak erős immunitást kiépíteni egy védőoltás után! Máshogy fogalmazva, hiába oltjuk például paramyxovírus ellen a cirkovírussal fertőzött galambot, nem lesz hatásos a védőoltás!

Mindezzel azért is fontos tisztában lennünk, mert ha hatástalan az oltás és a galambok később megbetegszenek paramyxoban, akkor reflexszerűen a vakcinát fogjuk okolni emiatt. Holott nem a vakcinával volt a baj, hanem a galambok tönkrement immunrendszerével.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy ezt elkerüljük?

Be kell jelentkezned, hogy láthasd a tartalom többi részét is. Kérlek . Nem vagy még felhasználó? Csatlakozz hozzánk!

Oszd meg a bejegyzést az ismerőseiddel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Ha feliratkozik a hírlevélre, értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, újdonságról, ami erre a honlapra felkerül

Korábbi bejegyzések

Mitől lehet hibás a tollazat?

A legutóbbi vedlés alatt néhány galambom tüsszögött, sötét, piszkosszürke orrdudorral. Könnyeztek és folyt az orruk is. Az állatorvosom mikoplazmózist állapított meg, és enrofloxacint írt fel

Bővebben »

Zeolit

Adhatok zeolitot a galambjaimnak? Mi ez pontosan? Milyen hatással van a galambokra? * Képzeljünk el egy csodálatos ásványi anyagot, amely méregtelenít, erősít, tisztít és gyógyít.

Bővebben »