Baktériumtenyésztés – aranyat ér!

Sok éves saját tapasztalatom, hogy a baktériumtenyésztés nagyon hasznos dolog, nagyon sokszor kihúzott a bajból. Eddig az állatorvosom intézte, de azért sokat kell utaznom és nem is olcsó, ezért szeretném saját magam csinálni. Lehet ilyet otthon is csinálni? Nagyon drága műszerek kellenek hozzá? Ha megoldható, gyakran csinálnám otthon, mert nagyon nagy segítség.

*

A baktériumtenyésztés lényege, hogy beteg galambtól vagy galamboktól mintát veszünk, például ürülékből, és ezt a mintát olyan táptalajra tesszük, amelyen a mintában lévő kórokozó baktériumok el tudnak szaporodni és így megfigyelhetők. Így megtudhatjuk, hogy pontosan milyen baktériummal és milyen betegséggel állunk szemben. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy például egy látható szárnyízület-gyulladást kóli baktérium vagy szalmonella baktérium okoz-e. Ezt külső vizsgálattal nem tudjuk eldönteni, csakis baktériumtenyésztéssel. Mivel egészen máshogy kell kezelnünk szalmonella ellen, mint egy kóli ellen, belátható, hogy csak akkor lesz a kezelés sikeres, ha valóban tudjuk, mi ellen kell kezelni. Ebben segít a baktériumtenyésztés.

A baktériumtenyésztés ennél azonban jóval többet is tud. Segítségével az is pontosan kideríthető, hogy az elvileg szóba jöhető antibiotikumok közül melyik hat ténylegesen, és melyik nem. Hiába tudjuk azt, hogy pl. az amoxicillin elvileg jó a szalmonella ellen, ha az állományunkban történetesen pont olyan szalmonella törzs okoz paratífuszt, ami már rezisztens (ellenálló) az amoxicillinnel szemben. Ilyenkor hiába kezelünk amoxicillinnel, az csak a hasznos bélflórát fogja kiirtani, a rezisztens szalmonellákat éppen hogy nem. Tehát, ha vaktában kezelünk, több kárt okozunk, mint hasznot.

.

A baktériumtenyésztés eredménye. A táptalajon elszaporodott baktériumok a kinőtt telepek alakja és a táptalaj színének változása alapján beazonosíthatók. Ezen túlmenően a kis gyógyszeres korongok azt is megmutatják, melyik gyógyszer a leghatásosabb az adott baktérium ellen.

.

A baktériumtenyésztés tehát rendkívül hasznos dolog, vészhelyzetben rengeteg galambot, sokszor egész állományokat lehet vele megmenteni. De ha nincs vészhelyzet, akkor is rengeteg hasznot hajt. Például nélküle csak szerencsejáték a tenyészidőszakra való felkészülés, hiszen a vaktában adott kezelések legtöbbször többet ártanak, mint használnak. Ugyancsak nagyon hasznos versenyidőszakban is, segítségével legtöbbször kideríthető a rossz teljesítmény oka és mindjárt a megfelelő kezelést is megtudhatjuk belőle.

Mindezek mellett rengeteg gyógyszeres kezelést meg lehet vele spórolni, ami a pénztárcánknak legalább annyira hasznos, mint az állományunk egészségének.

Az alábbiakban kitérünk a mintavétel és a baktériumtenyésztés technikájára, valamint a legfontosabbra is, azaz a kapott eredmény kiértékelésére. Mindezek választ adnak arra a kérdésre, lehetséges-e, illetve érdemes-e ezzel otthon foglalkoznunk?

.

Be kell jelentkezned, hogy láthasd a tartalom többi részét is. Kérlek . Nem vagy még felhasználó? Csatlakozz hozzánk!

Oszd meg a bejegyzést az ismerőseiddel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Ha feliratkozik a hírlevélre, értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, újdonságról, ami erre a honlapra felkerül

Korábbi bejegyzések

Mitől lehet hibás a tollazat?

A legutóbbi vedlés alatt néhány galambom tüsszögött, sötét, piszkosszürke orrdudorral. Könnyeztek és folyt az orruk is. Az állatorvosom mikoplazmózist állapított meg, és enrofloxacint írt fel

Bővebben »

Zeolit

Adhatok zeolitot a galambjaimnak? Mi ez pontosan? Milyen hatással van a galambokra? * Képzeljünk el egy csodálatos ásványi anyagot, amely méregtelenít, erősít, tisztít és gyógyít.

Bővebben »