Gyógyszerek hatásos alkalmazása

Rosszul alkalmazva a legjobb gyógyszer is hatástalan lesz. Többet árt, mint használ, csak a káros mellékhatásai érvényesülnek. Elmarad a gyógyulás, elhúzódik a felépülés, tartósan vagy végérvényesen csökken a jövőbeni teljesítmény.   

*

Néhány évtizeddel ezelőtt elegendő volt, ha a galambász tartott a polcon egy kis kékkövet, petróleumot, csipet hipermangánt, egy fej fokhagymát, és ezzel jól felszerelve érezhette magát. Nemrégiben ezek nagyjából elegendőek is voltak a ritkán fellépő bajságok orvoslására vagy megelőzésére.

Úgy néz ki, ez már egy soha nem visszatérő állapot. A mai galambászat elképzelhetetlen ha nem is állandó, de rendszeres gyógyszerhasználat nélkül. Rengeteg gyógyszer és gyógyhatású szer létezik, amelyet fel tudunk és fel is szoktunk használni a galambászatban, olcsótól a drágáig, kiválótól a kevésbé hatékonyig. A gyógyszerek választéka szinte végtelen – azonban a róluk megszerzett tudásunk sajnos nagyon is véges. Ne féljünk kimondani: a galambászatban sokszor úgy adjuk a gyógyszereket a galamboknak, hogy halvány fogalmunk sincs, mit adunk és miért, de adjuk, mert azt hallottuk másoktól, hogy működik. Aztán sokszor azt látjuk, mégse működik a szer, és csak legyintünk, ha valaki legközelebb szóba hozza. Pedig nincs vacak gyógyszer, csak rosszul alkalmazott gyógyszer van. Minden gyógyszer jó, ha arra alkalmazzák, amire való, és úgy alkalmazzák, ahogyan kell.

Jó példa erre az a sok telefonhívás, amikor galambászok arról számolnak be, hogy a Klion tabletta hatástalan, nem jó semmire, öt napig itatták a galambjaikkal és csak rosszabb lett a helyzet. A Klion tabletta hatóanyaga a metronidazol, ami nagyon hatásos szer a trichomonasz, vagyis a sárga gomb ellen, de tudni kell róla, hogy NEM oldódik vízben. Kicsit se. Ezért kell a negyedelt vagy nyolcadolt tablettát közvetlenül a galamboknak beadni. Ha ivóvízbe tesszük, a vivő- és bevonóanyag valóban feloldódik, de maga a hatóanyag, vízben oldhatatlan lévén, leül az edény aljára és a legközelebbi ivóvízcserekor kiöntésre kerül.

Fontos, hogy tisztában legyünk a gyógyszerek helyes alkalmazásával. Már csak azért is, mert a gyógyszerek drágák, és egyre drágábbak lesznek. Minden rosszul kivitelezett kezelés azonban nem csak kidobott pénz, sokkal nagyobb kárt okoz annál. A rossz gyógyszerhasználat miatt:

– rengeteg időt veszítünk
– fölöslegesen terheljük mellékhatásokkal az amúgy is beteg szervezetet
– elősegítjük a rezisztencia kialakulását, így pont az ellenséget erősítjük
– az eredmény: sok pénz és sok galamb elvesztése

A szakszerűtlen kezelés miatt a betegek nem javulnak, hanem még betegebbek lesznek. Nem csoda, ha a “hasra ütésre” végzett gyógykezeléseket kevés beteg éli túl. Jobb lett volna nem csinálni semmit, mint fölösleges méreganyagokkal csak rontani a helyzeten.

Tehát csupán a nem megfelelő alkalmazás miatt rengeteg értékes galambot veszítünk, melyeket pedig megmenthettünk volna.

 

Be kell jelentkezned, hogy láthasd a tartalom többi részét is. Kérlek . Nem vagy még felhasználó? Csatlakozz hozzánk!

Oszd meg a bejegyzést az ismerőseiddel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Ha feliratkozik a hírlevélre, értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, újdonságról, ami erre a honlapra felkerül

Korábbi bejegyzések

Mitől lehet hibás a tollazat?

A legutóbbi vedlés alatt néhány galambom tüsszögött, sötét, piszkosszürke orrdudorral. Könnyeztek és folyt az orruk is. Az állatorvosom mikoplazmózist állapított meg, és enrofloxacint írt fel

Bővebben »

Zeolit

Adhatok zeolitot a galambjaimnak? Mi ez pontosan? Milyen hatással van a galambokra? * Képzeljünk el egy csodálatos ásványi anyagot, amely méregtelenít, erősít, tisztít és gyógyít.

Bővebben »