Ivermektin kontra nyaktekergetés

Régóta használjuk az ivermektin tartalmú készítményeket a galambászatban különböző külső és belső paraziták ellen. Jó hatású a fonalférgek, így a bélben élősködő orsóférgek és hajszálférgek ellen, de pusztítja a légcsőben élő légcsőférgeket is. Sőt, mivel az ízeltlábúak nagy részére is hat, megöli a légzsákok felületén élősködő légzsákatkákat, csakúgy, mint a bőrön-tollazaton élő külső parazitákat, a tolltetveket, kullancsokat, vérszívó atkákat is. (Nem hat viszont a bélben élősködő galandférgekre.)

Az ivermektint természetesen nem csak galambok esetében használjuk, szinte minden magasabb rendű állatfajon alkalmazható, emlősökön, madarakon, sőt, hüllőkön is. Kivételt képez néhány kutyafajta, elsősorban némelyik juhászkutya-fajta. Nekik egy bizonyos genetikai eltérés miatt nem adható, mert nagyon súlyos, akár végzetes mellékhatásokat okoz.

Az ivermektint használják az embergyógyászatban is, elsősorban trópusi országokban, nagyon súlyos megbetegedéseket (bőrelhalást, vakságot) okozó fonalférgek ellen. Nálunk nem használják, leszámítva egyetlen készítményt; ez egy krém, a bőrön a rozaceával járó pattanások és foltok kezelésére használják.

Régóta vizsgálják, milyen hatással bír az ivermektin másféle kórokozókra. Sikerült kideríteni, hogy – eléggé meglepő módon – az ivermektin sokféle vírus szaporodását képes meggátolni, de ez eddig nem kapott különösebb visszhangot. A koronavírus-járvány aztán felszínre hozta az ivermektin témáját is. Azóta számtalan helyen lehet már olvasni arról – elsősorban angol nyelvű publikációkban – milyen vírusok ellen hatásos az ivermektin. Ezek szerint az ivermektin bizonyos fokig az emberi AIDS-et okozó vírus szaporodását (pontosabban a sokszorozódását) is gátolja, és gátolja többek között a sárgalázat okozó vírus, valamint a ló herpeszvírus, a sertés cirkovírus, és a madárinfluenza vírus sokszorozódását is.

Napvilágot láttak olyan tanulmányok is, miszerint a koronavírust is fékezheti, megfelelő adagban adva. Az erről szóló adatok még kevesek és részben ellentmondásosak, ezért még számos további vizsgálatra van szükség, mire bebizonyosodik, valóban jó-e az ivermektin a covid ellen, és ha igen, milyen adagban. Erről nyilván a humán egészségüggyel foglalkozó honlapokon olvashatunk majd a jövőben.

Azonban, visszatérve a galambokhoz, több olyan figyelemreméltó cikket is olvashatunk a különböző kutatóintézetek kiadványaiban, miszerint az ivermektin a Newcastle-vírus sokszorozódására is gátló hatással van. Ez igen érdekes lehet a galambegészségügyben, hiszen a Newcastle-vírus, ami a baromfipestist okozza, igen közeli rokonságban van a galambokban “nyaktekergetést” vagy “kólikát” okozó paramyxovírussal. Mivel közeli rokonok, nagyon hasonlítanak is egymásra (ami rokonoktól nem meglepő). Annyira, hogy ezt kihasználva, régóta használjuk a Vitapest vakcinát a galamb paramyxo elleni védekezésre. Bár a Vitapest vakcina baromfiknak készült a baromfipestis ellen, de épp a nagyfokú hasonlóság miatt, galamboknak adva jó védettséget ad a galamb paramyxo ellen is.

Viszont, ha mindez igaz – márpedig tapasztalatból tudjuk, hogy az -, tehát valóban nagyfokú a két vírus közötti hasonlóság, akkor elvileg az ivermektinnek nem csak a Newcastle-vírusra, de a galamb paramyxovírusra is hatnia kell. Ha ez igaz, akkor az ivermektint fel lehetne használni a galamb paramyxovírus okozta betegség gyógykezelésére.

Ez azért lenne nagy szó, mivel a vírusok okozta betegségek kezelésére általában nincs speciális gyógyszerünk – így a paramyxovírus ellen sincs. Ha az ivermektin hatna a paramyxovírus ellen is, akkor sok galambot ki tudnánk gyógyítani a jövőben ebből a betegségből.

Be kell jelentkezned, hogy láthasd a tartalom többi részét is. Kérlek . Nem vagy még felhasználó? Csatlakozz hozzánk!

Oszd meg a bejegyzést az ismerőseiddel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Ha feliratkozik a hírlevélre, értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, újdonságról, ami erre a honlapra felkerül

Korábbi bejegyzések

Mitől lehet hibás a tollazat?

A legutóbbi vedlés alatt néhány galambom tüsszögött, sötét, piszkosszürke orrdudorral. Könnyeztek és folyt az orruk is. Az állatorvosom mikoplazmózist állapított meg, és enrofloxacint írt fel

Bővebben »

Zeolit

Adhatok zeolitot a galambjaimnak? Mi ez pontosan? Milyen hatással van a galambokra? * Képzeljünk el egy csodálatos ásványi anyagot, amely méregtelenít, erősít, tisztít és gyógyít.

Bővebben »