Vérszegénység és versenyteljesítmény

Vérszegénységről beszélünk, ha lecsökken a vérerekben keringő vörösvérsejtek mennyisége és/vagy a bennük található oxigénszállító hemoglobin mennyisége. Emiatt a sejtekhez kevesebb oxigén jut a kelleténél, ami minden szerv működését hátrányosan befolyásolja.

A nagyfokú vérszegénységnek szembetűnő tünetei vannak, de viszonylag ritkán találkozunk súlyos esettel. Enyhébb eseteket nagyon sokszor láthatunk, csakhogy a legtöbb ilyen esetet nem vesszük észre! Pedig sok esetben a vérszegénység felelős az elmaradt sikerekért – sokkal több esetben, mint azt gondolnánk.

Az enyhe fokú vérszegénységnek még nincs különösebb tünete, ami felhívná rá a figyelmünket. A galamb a szokásos módon viselkedik, élénk, rendesen eszik-iszik, láthatóan egészséges. Azonban, ha röpgalambról van szó, a repülési teljesítménye már nem lesz száz százalékos. Ez egy nagyon jellemző tünet, de a repülési teljesítmény enyhe romlásakor nem a vérszegénység a legelső dolog, ami az eszünkbe jut. Sokkal gyakrabban gondolunk valamilyen légzőszervi betegségre, ami sokszor igaz is, de nem egy esetben mégis a vérszegénység az, ami a teljesítményromlás hátterében áll. Lehet, csupán amiatt nem szerepeltek jól a versenyeken a galambjaink, mert a takarmányukban nem volt elegendő mennyiségű réz vagy kobalt (!).

Díszgalamboknál még nehezebb észrevenni a vérszegénység enyhe formáját, azonban egy hosszan tartó kiállítást, az odaszállítást, a stresszt stb. már kevésbé fogják bírni a vérszegény egyedek, ezért a megjelenésük, kiállásuk se olyan lesz, mint amit egyébként elvárnánk tőlük.

Nem beszélve arról, hogy a vérszegény galamb sokkal érzékenyebb lesz a fertőzésekre, sokkal nagyobb eséllyel betegszik meg egy verseny vagy kiállítás után, mint egy egészséges egyed.

A vérszegénység tünetei:

A megfigyelhető tünetek a vérszegénység mértékének megfelelően alakulnak. Ezek az alábbiak:

 Enyhe esetben

  • a repülési teljesítmény romlása
  • a regenerációs idő meghosszabbodása
  • gyakoribbá váló betegségek

Közepesen súlyos esetben

  • szembetűnő teljesítményromlás
  • kedvetlenség
  • étvágytalanság
  • a normálisnál halványabb rózsaszín kötőhártya és szájnyálkahártya
  • betegségekre való kifejezett fogékonyság

Súlyos esetben

Be kell jelentkezned, hogy láthasd a tartalom többi részét is. Kérlek . Nem vagy még felhasználó? Csatlakozz hozzánk!

Oszd meg a bejegyzést az ismerőseiddel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Ha feliratkozik a hírlevélre, értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, újdonságról, ami erre a honlapra felkerül

Korábbi bejegyzések

Mitől lehet hibás a tollazat?

A legutóbbi vedlés alatt néhány galambom tüsszögött, sötét, piszkosszürke orrdudorral. Könnyeztek és folyt az orruk is. Az állatorvosom mikoplazmózist állapított meg, és enrofloxacint írt fel

Bővebben »

Zeolit

Adhatok zeolitot a galambjaimnak? Mi ez pontosan? Milyen hatással van a galambokra? * Képzeljünk el egy csodálatos ásványi anyagot, amely méregtelenít, erősít, tisztít és gyógyít.

Bővebben »